Hyuma%20getting%20award_edited.jpg

Awards

2022

1st Place Senior Men's Classical (YAGP)
Henry Lichtmacher
2022
1st Place Senior Women's Classical (YAGP)
Michelle Lin
2022
2nd Place Senior Men's Classical (YAGP)
Samuel Morris
2022
2nd Place Senior Women's Classical (YAGP)
Kailin Pham-Kratz
2022
2nd Place Senior Women's Contemporary (YAGP)
Michelle Lin
2022
2nd Place Ensemble (YAGP)
Kailin Pham-Kratz / Kyawzwa Lwin Kyra Orozco-Davey / Samuel Morris
2022
2nd Place Junior Women's Classical (YAGP)
Kyra Orozco-Davey
2022
3rd Place Senior Men's Classical (YAGP)
Richmond Salvador
2022
Semi-finalist at Helsinki Ballet Competition
Kailin Pham-Kratz
2022
Accepted into prestigious Prix de Lausanne Competition
Michelle Lin
2022
Outstanding Teacher Award (YAGP)
Galina Alexandrova
2020
1st Place Senior Women's Contemporary (YAGP)
Kyawzwa Lwin
2020
1st Place Junior Women's Contemporary (YAGP)
Michelle Lin
2020
2nd Place Senior Women's Classical (YAGP)
Celeste Cisneros
2020
1st Place Senior Men's Classical (YAGP)
Claire Werner
2020
1st Place Junior Women's Classical (YAGP)
Claire Werner
2020
Outstanding Teacher Award (YAGP)
Galina Alexandrova, Nikolai Kabaniaev, Marianna Lobanova
2019
1st Place Senior Women's Classical (YAGP)
Makena Malonso
2019
1st Place Junior Division (VKIBC)
Daltrey Schmidt
2019
2nd Place Ensemble (YAGP)
March and Waltz by Nikolai Kabaniaev
2019
1st Place Junior Men's Division (IBC Jackson)
Hyuma Kiyosawa
2018
Outstanding Teacher Award (YAGP)
Galina Alexandrova, Nikolai Kabaniaev
2017
2nd Place Senior Women's Classical (YAGP)
Michelina Hanlon
2017
2nd Place Junior Men's Classical (YAGP)
Roman Aldrete
2017
Outstanding School Award (YAGP)
City Ballet San Francisco
2016
1st Place Senior Men's Classical (YAGP)
Diego Altamirano
2016
1st Place Senior Women's Classical (YAGP)
Matisse D'Aloisio
2016
1st Place Junior Men's Classical (YAGP)
Hyuma Kiyosawa
2016
1st Place Ensemble (YAGP)
Matisse D'Aloisio, Wojciech Ogloza
2016
2nd Place Senior Women's Classical (YAGP)
Wojciech Ogloza
2016
Outstanding Teacher Award (YAGP)
Galina Alexandrova
2015
Senior Grand Prix Winner (YAGP)
Rio Anderson
2015
2nd Place Over-All Women's Senior Classical (YAGP)
RIo Anderson
2015
1st Place Senior Women's Classical (YAGP)
Nastassia Patsel
2015
2nd Place Senior Women's Contemporary (YAGP)
Nastassia Patsel
2015
Outstanding Teacher Award (YAGP)
Galina Alexandrova
2013
1st Place Senior Women's Classical (YAGP)
Jennifer Wang
2013
3rd Place Senior Women's Classical (YAGP)
Katia Alexandrova
2013
Outstanding Teacher Award (YAGP)
Galina Alexandrova
2011
1st Place Senior Women's Classical (YAGP)
Jeraldine Mendoza
2011
1st Place Pas de Deux/Ensemble (YAGP)
Jennifer Wang & Julian Lacey
2011
2nd Place Senior Women's Classical (YAGP)
Katherine Newton Dickson
2011
2nd Place Pas de Deux/Ensemble (YAGP)
Jeraldine Mendoza & Julian Lacey
2011
Outstanding Teacher Award (YAGP)
Galina Alexandrova
2010
1st Place Pas de Deux/Ensemble (YAGP)
Emma Rubinowitz & Alexander Reneff-Olson
2010
2nd Place Senior Women's Classical (YAGP)
Emma Rubinowitz
2010
3rd Place Senior Women's Classical (YAGP)
Gemma Prater
2010
Hope Award Junior Division (YAGP)
Miko Fogarty
2009
"Best Piece" Award (RDA Festival)
"With Time We Go" - Choreography by Yuri Zhukov
2009
Hope Award Junior Division (YAGP)
Grace Lee Grant
2007

Outstanding Teacher Award (YAGP)

1st Place Senior Men's Classical (YAGP)

1st Place Senior Women's Classical (YAGP)

2nd Place Senior Men's Classical (YAGP)

2nd Place Senior Women's Classical (YAGP)

2nd Place Senior Women's Contemporary (YAGP)

2nd Place Ensemble (YAGP)

2nd Place Junior Women's Classical (YAGP)

3rd Place Senior Men's Classical (YAGP)

Galina Alexandrova, Nikolai Kabaniaev

Henry Lichtmacher

Michelle Lin

Samuel Morris

Kailin Pham-Kratz

Michelle Lin

Kailin Pham-Kratz / Kyawzwa Lwin

Kyra Orozco-Davey / Samuel Morris

Kyra Orozco-Davey

Richmond Salvador

Outstanding Teacher Award (YAGP)

1st Place Senior Men's Classical (YAGP)

1st Place Junior Women's Classical (YAGP)

1st Place Senior Women's Contemporary (YAGP)

1st Place Junior Women's Contemporary (YAGP)

2nd Place Senior Women's Classical (YAGP)

Galina Alexandrova

Kyawzwa Lwin

Michelle Lin

Celeste Cisneros

Claire Werner

Claire Werner

2020

Outstanding Teacher Award (YAGP)

1st Place Senior Women's Classical (YAGP)

1st Place Junior Division (VKIBC)

2nd Place Ensemble (YAGP)

Galina Alexandrova, Nikolai Kabaniaev, Marianna Lobanova

Makena Malonso

Daltrey Schmidt

March and Waltz by Nikolai Kabaniaev

2019

1st Place Junior Men's Division (IBC Jackson)

Hyuma Kiyosawa

2018

Outstanding Teacher Award (YAGP)

2nd Place Senior Women's Classical (YAGP)

2nd Place Junior Men's Classical (YAGP)

Galina Alexandrova, Nikolai Kabaniaev

Michelina Hanlon

Roman Aldrete

2017

Outstanding School Award (YAGP)

1st Place Senior Men's Classical (YAGP)

1st Place Senior Women's Classical (YAGP)

1st Place Junior Men's Classical (YAGP)

1st Place Ensemble (YAGP)

2nd Place Senior Women's Classical (YAGP)

City Ballet San Francisco

Diego Altamirano

Matisse D'Aloisio

Hyuma Kiyosawa

Matisse D'Aloisio, Wojciech Ogloza

Wojciech Ogloza

2016

2015

Outstanding Teacher Award (YAGP)

Galina Alexandrova

Senior Grand Prix Winner (YAGP)

Rio Anderson

2nd Place Over-All Women's Senior Classical (YAGP)

RIo Anderson

1st Place Senior Women's Classical (YAGP)

Nastassia Patsel

2nd Place Senior Women's Contemporary (YAGP)

Nastassia Patsel

2013

Outstanding Teacher Award (YAGP)

Galina Alexandrova

1st Place Senior Women's Classical (YAGP)

Jennifer Wang

3rd Place Senior Women's Classical (YAGP)

Katia Alexandrova

2011

Outstanding Teacher Award (YAGP)

Galina Alexandrova

1st Place Senior Women's Classical (YAGP)

Jeraldine Mendoza

1st Place Pas de Deux/Ensemble (YAGP)

Jennifer Wang & Julian Lacey

2nd Place Senior Women's Classical (YAGP)

Katherine Newton Dickson

2nd Place Pas de Deux/Ensemble (YAGP)

Jeraldine Mendoza & Julian Lacey

2010

Outstanding Teacher Award (YAGP)

Galina Alexandrova

1st Place Pas de Deux/Ensemble (YAGP)

Emma Rubinowitz & Alexander Reneff-Olsen

2nd Place Senior Women's Classical (YAGP)

Emma Rubinowitz

3rd Place Senior Women's Classical (YAGP)

Gemma Prater

2008

Hope Award Junior Division (YAGP)

Miko Fogarty

"Best Piece" Award (RDA Festival)

"With Time We Go" - Choreography by Yuri Zhukov

2007

Hope Award Junior Division (YAGP)

Grace Lee Grant